5 Rütmi Tantsu puhul on tegemist lihtsa liikumispraktikaga, mis on loodud vabastama Tantsijat, kes elab igas kehas, olenemata selle kujust, suurusest, vanusest, piirangutest või kogemusest. 5 Rütmi on samas allikas loovale eneseväljendusele, sisemisele tervenemisele, eluenergiale ja loomulikule ekstaaasile. See võimaldab ühendada kunsti ja tervendamist, keha ja vaimu, hingelisi praktikaid ning igapäevaelu.
Leida oma Tantsija tähendab leida iseennast, seda kõige laiemal tasandil. Ei ole samme, mida peab selgeks õppima. Ei ole midagi, mida saaks valesti teha. Ainus, mida Sa vajad, on KEHA, mis hingab!
Kuigi selle praktika põhiolemus on lihtne, peitub selles lihtsuses suur vägi esile kutsuda üleüldist paranemist ja vahetut eneseväljendust. Leida oma TANTS ja TANTSIJA tähendab leida iseennast kõige sügavamal tasandil. Kogu õpetuse peamine mõte peitub lauses: kui lisada psüühikale liikumine, siis toimub tervenemine iseenesest.
Just nagu ookeani lainetus, läbib tantsivat, vabalt liikuvat keha viis rütmilist mustrit, mis jätkuva lainena korduvad liikumises. 5 Rütmi on Voolamine, Staccato, Kaos, Lüürika ja Vaikus. Need on Gabrielle Rothi töö alus, viis kaarti, mis juhivad meid keha, südame, meele, hinge ja vaimu tervendamisele, andes suuna elukestva eneseavastuse ja ärkamise teekonnale. Iga Rütm ei õpeta niivõrd kindlaid liikumisi, vaid pigem loob erineva energiavälja, milles iga tantsija leiab oma ainukordse väljenduslaadi ja koreograafia. See omakorda toidab kujutlusvõimet ning annab kehale inspiratsiooni Tantsija avaldumiseks. Iga Rütm on õpetaja, sul tuleb vaid valmis olla iseenda erinevate ja vahel ka ootamatute aspektide pinnalekerkimiseks ja integreerimiseks.
5 Rütmi on alati koos, moodustades Laine – seda võib nimetada ka liikuvaks meditatsiooniks. Me õpime alistuma sellele iseeneslikule liikumisele, mis juhib meie keha, liikudes läbi Laine uuesti ja uuesti. Mida rohkem me liigume, seda enam higistame välja oma piiranguid ja lõdvestume tundamatu, loova, rõõmupakkuva vabaduse kogemuse vastuvõtmiseks!
Iga Rütm on omakorda õpetaja, mis toob esile erinevaid ning tihtipeale seniteadvustamata aspekte sinu olemusest. Aja jooksul tunnetus rütmidest süveneb, mis annab võimaluse puudutada järjest uusi sügavusi koos oma Tantsijaga. Selle töö vägi tuleneb sellesama, meis elava Tantsija uudishimust ja vaprusest väsimatult uurida liikumise ning vaimse kasvamise vahelist suhet. Peamine on õppida iseenda kogemusest ning järjest lahti mõtestada neid vastuseid, mida tants sulle annab. Nagu Gabrielle Roth ütleb: ”Eesmärk on muuta kannatus kunstiks”.
Need on 5 Rütmi, nagu Gabrielle neid mõistis: Esimene Rütm Voolamine (Flowing) on naiselikkuse ja naiseliku energia erinevate tahkude sümboolne väljendus. Teatavasti on olenemata sellest, kas sündisime naise või mehena, meis ikkagi mõlemad energiad olemas, ka vastassugupoole omad. Oskus end võrdselt mugavalt tunda nii mehelikus kui naiselikus energias annab meile vajaliku paindlikkuse ja võimaldab erinevates olukordades edukalt toimida. Teine Rütm, Staccato, on mehelikkuse ja meheliku energia väljendus meis. Naiselikud energiad on seotud TEADLIKKUSEGA, mehelikud on seotud TEGEVUSEGA. Kolmandas Rütmis kohtuvad naiselik ja mehelik - kogu oma mitmekesisuses, vastuolulisuses ja ettearvamatuses - ja loovad Kaose (Chaos). Kui Voolamises oleme ühenduses oma maandatusega, Maa-energiaga, siis Staccatos - TULEGA. Maa on kindel ja sensuaalne, tuli süütab ja hävitab. Tuli on yang, on kirglik ja ta äratab samad energiad ka meie sees. Mis juhtub, kui need kaks kokku saavad...? Kaos on VEE-element, ja tõepoolest, ta haarab meid kaasa justkui veepöörisesse. Kaoses õpime sukelduma pealispinna alla, loogilisest meelest intuitiivsesse, spontaansusesse, poeetilisse intelligentsi - et vabastada see kõik nii oma kehas kui meeles. Kaos on täis potentsiaali, vaba piirangutest ja tavamaailma struktuuridest. Kaos on paik, kus kõik vastandid, nagu ka naiselik-mehelik, lahustuvad, kus vastuolud ületatakse ja toimub ühinemine. Lüürika (Lyrical), neljas Rütm, saabub loomuliku jätkuna peale Kaost. Lüürika on hinge Rütm ja hinge loomupäraseks omaduseks on muuta oma kuju. Lüürika annab mõistmise, et meil endil on vabadus pidevalt muuta oma energiat: kõik võimalused on meie käsutuses - igal ajahetkel. Lüürika on täiskasvanuea rütm. Sinna jõudes võime pühitseda puberteediea ja varase nooruse üleelamist. Asjad meie elus peaksid nüüd hakkama kergemalt laabuma. Lüürika on Viiest Rütmist kõige intrigeerivam. Midagi pole jäädavalt kinnistunud, kõige vähem veel meie identiteet! Ja viimane, viies Rütm on Vaikus (Stillness). Vaikuse arhetüüp Alkeemik muudab valu kunstiks, negatiivsuse loovuseks, viha kaastundeks, hirmu armastuseks... Vaikuses saab selgeks, et kui poleks prahti, poleks millestki komposti teha. Tõsi, sul läheb vaja hulgaliselt kannatlikkust, et rännata läbi saastamägede. Vaikus õpetab, et väljapääs on läbiminek. Huumorimeel tuleb sellel teekonnal ainult kasuks, usu!
Voolamises õpime juurduma oma naiselikkusesse, Staccatos mehelikkusesse, Kaoses avastame, kuidas need kaks on meis integreeritud. Lüürika toob mõistmise, et oleme tegelikult pidevas muutumise protsessis. Vaikus (Stillness) lõpetab Rütmide laine ja temas on olemas kõik eelnevad Rütmid.